Vidíme-li podnikatele, jemuž jeho firma vzkvétá, prosperuje a přináší tučné zisky, neubráníme se závisti. A dlužno konstatovat, že někomu takovému můžeme závidět plným právem. Dotyčný je totiž svým vlastním šéfem, dělá to, co dělat chce, a když má navíc tolik peněz, že mu to umožňuje vést plně zajištěný život, je to tu pro něj zemský ráj to na pohled.
Jenže podnikatelé nejsou jenom takoví, jako ten právě popsaný. Jsou tu i mnozí, kteří o podobné situaci mohou leda tak snít. Ti se klidně snaží ze všech sil, dělají, co jenom mohou, ale navzdory tomu se jim nedaří tak, jak by tomu mělo být.
A co si mají počít podnikatelé, kteří jsou v těžké nebo třeba i vysloveně zoufalé ekonomické situaci? Jak si mají počínat, aby aspoň skromně vyžili a dosáhli opět zlepšení, které je tu nesporně žádoucí? Ti aby si při shánění peněz pomyslně nohy uběhali.
Ale pokud se někdo z neprosperujících podnikatelů rozhodne vzít si půjčku, má jenom teoretickou naději na úspěch. Protože rozhodnutí se pro takové řešení ve své podstatě ještě nic neznamená. Dokud se o půjčce teprve uvažuje, není ještě jisté, že bude skutečně líp. Půjčka se totiž musí nejprve dostat, a to rozhodně není nic samozřejmého.
O půjčku se nejprve žádá. A spolu se žádostí je nezbytné prokázat i to, že bude dlužník schopen ji splácet a splatit. A tady se nejednou nezadaří, třeba kvůli nízkým příjmům takového podnikatele, exekucím či záznamům v registrech dlužníků. Čemuž se v bankách neunikne.
Ale v nebankovní společnosti naštěstí ano. Například taková hypotéka bez registru Nebankovní hypotéka CZ závisí víceméně jenom na tom, zda se za ni žadatel dokáže zaručit zástavou svojí nemovitosti a zda bude schopen splácet ze svých příjmů. Nad jinými aspekty, které jsou u jiných půjček zásadního významu, se tu dá prostě přimhouřit oko. A tudíž ten, kdo může dát nemovitost coby záruku, uspěje. A má naději, že jednou bude patřit zase k těm prosperujícím soukromníkům, kterým se závidí.