V čem skladovat a přepravovat úrodu brambor


Brambory jsou jednou z tuzemských zemědělských komodit, které se těší velké oblibě ve většině domácností. Mnozí z vás si bez nich svůj jídelníček vůbec nedovedou představit. Výhodou této plodiny je, že nám vyroste i na zanedbaných plochách a velmi často rostou brambory i z odkrojených půlek na zahradním kompostu. Je to velmi vděčná plodina a sklizeň brambor je vždy sváteční událost, protože očekáváme, že se zpravidla urodí ne jeden pytel, ale třeba i půl tuny podzemních hlíz.

sklizeň brambor

Jakmile se přiblíží den orby brambor a vnímáme, že bude úroda skutečně bohatá, měli bychom již mít připravené vhodné nádoby. A zde nastává mnohdy problém, protože ne každý má k dispozici to, co je pro tuto příležitost vhodné.

brambory v košíku

Dřevěné bedýnky – výhodou brambor je, že snesou i hrubší zacházení. Ovšem ne zas tak hrubé, že byste s nimi mohli házet o zem jako s volejbalovým míčem. Každé poškození hlízy končí plesnivěním a hnilobou, což také může kontaminovat okolní plody. Jestliže se mezi bramborami objeví nějaký poškozený kus, musíte jej nekompromisně odstavit. U dřevěných bedýnek je pravděpodobné, že se poškodí více brambor, protože se mohou při nakládání a přepravě převrhnout, pokud je skládáte na sebe do větších výšek. Dřevo také rádo nasákne vodou a vlhkostí a může se touto cestou rychleji šířit nějaký patogen.

Plastové bedny – přepravky z plastu jsou opatřeny zářezy a při přepravě se zpravidla nepřevrhnou. Jsou velmi pevné a stabilní a navíc se vyrábí ve více barvách, tím pádem snadno rozlišíte jednotlivé odrůdy nebo brambory pěstované na rozličných půdách. S plastovou přepravkou se také lépe manipuluje, každá z nich je opatřena uchy, a je tvořena perforovaným, dobře prodyšným pláštěm, což z ní činí ideálního společníka i při dlouhodobém skladování ve sklepních chladných prostorách. Plastové bedny s víkem Schoeller Allibert také mnohem lépe udržíte v čistotě.