Zásady bezpečného pohybu na Internetu

  • Majitelé kradeného operačního systému se vystavují značným potížím. Nemohou totiž stahovat aktualizace, které je chrání před novými hrozbami. Takových uživatelů je ovšem již minimum, zpravidla se dnes prodává výpočetní technika i s předinstalovaným operačním systémem a není to žádná obrovská finanční zátěž, že by si ji dotyčný nemohl dovolit.

            postavičky manažerů

  • Aktualizace jsou zapotřebí pro správnou funkci tzv. firewallu, tedy jinými slovy bezpečnostní brány. Pokud tedy nejste fascinováni Linuxem, operační systém si zakupte a aktualizujte jej pravidelně.
  • Instalaci antivirového programu nepodceňujte, můžete zvolit třeba nějakou neplacenou verzi, např. základní ochranu počítače umožňuje AVG. Tvůrci antivirových programů ve své práci pokročili a dnes tento software nezpomaluje počítač výraznou měrou, jak tomu bylo před deseti lety. Některé typy virů se však chovají tak, že se snaží zablokovat samotný antivirový program, vyplatí se tedy občasná kontrola, zda není vyřazen z provozu.

            obrázek podnikatele

  • Jedním z nejrozšířenějších případů šíření virů je nevyžádaná pošta. Uživatel jednoduše ze zvědavosti klikne na odkaz v takovém mailu, nebo si stáhne přílohu, se kterou pracuje, a problém je na světě. Platí tu jedna nepsaná zásada – čím stupidnější reklamní nevyžádaná pošta, tím větší pravděpodobnost nákazy. Zvlášť nebezpečné jsou tzv. phishingové maily, které důvěřivce nabádají aktualizovat své údaje např. v internet bankingu, přitom si ani nevšimnou, že vypisují formulář na falešném webu. Na druhou stranu, pokud nedůvěřujete ani internetovému bankovnictví, vybírejte peníze na přepážce v bance a máte klid.
  • Kamkoliv posíláte své osobní údaje, zejména rodné číslo, datum narození, nebo vyplňujete registraci a zadáváte jméno a heslo, vyvarujte se neznámých stránek a nezabezpečených webů. Zabezpečený web je vždy označen jako https, zatímco nezabezpečený web je http. Písmeno „s“ v tomto případě značí zabezpečení.
  • Nikdy nepoužívejte přihlášení do aplikačního rozhraní internet bankingu z cizího počítače nebo v internetové kavárně či v infocentru. Takový keylogger vaše jméno a heslo zaznamená docela bezpečně, a s vybíleným bankovním účtem budete pozdě bycha honit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup