Jak přimět dítě ke čtení a jak jej naučit číst co nejlépe?

Snažíte se své dítě naučit číst, ale moc mu to nejde? Chcete ho motivovat a naučit ho číst co nejdříve a nejlépe? Ve škole děti všechno stihnout nemohou. 

Jak přimět dítě ke čtení a jak jej naučit číst co nejlépe? 

Děti se sice učí číst ve škole a v první třídě s tím začínají, řada děti ale základy umí již dříve. Dokonce je možné dítě naučit číst již ve školce, šikovnějším dětem to může jít již okolo čtyř let, někdy dokonce dříve. Jde o to, jak se dítěti v tomto směru věnujete, ale jde také o to, zda to dítě zajímá, je zvídavé a má ke knihám vztah. Všechno se dá ale naučit. Co když dítěti čtení moc nejde a potřebujete ho to naučit co nejlépe? Každé dítě potřebuje čas, někomu to jde rychleji, jinému pomaleji, nenaléhejte tak na svého potomka ale snažte se mu čtení přiblížit příjemným a zábavným způsobem. 

děti čtou

Vždyť knížky jsou přece prima 

Pokud chcete, aby dítě mělo ke čtení hezký a kladný vztah a naopak se ho nebálo, nebylo například ve škole nervózní a podobně, musíte mu již od malička nenápadně podsouvat nejrůznější knížky, obrázkové s velkými písmenky a vysvětlovat mu, že knížky jsou skvělé. A proč? Člověk se díky knihám hodně dozví, může prožít s hrdiny zajímavé příběhy a také se u toho skvěle zabaví. Choďte společně i do knihovny nebo dítě vezměte občas do knihkupectví, doma si čtěte společně před spaním a neustále se vracejte k oblíbeným příběhům, které děti zajímají. Každé dítě pak zatouží po tom, přečíst si svůj oblíbený příběh samo a bez rodičů. 

dětská kniha

Postupujte pomalu, děti se učí rychle 

Obecně se děti učí velmi rychle, rychleji, než dospělí. Takže i když jim čtení nejde, chce to jen více času a trošku tréninku a dopracujete se k tomu, že dítě bude číst čím dál lépe. Skvělé jsou právě obrázkové knížky, velká písmenka a také by si dítě mělo vždy pod konkrétním písmenkem něco představit. Třeba zvířátko, které na to dané písmenko začíná. Od písmen se obvykle přesunuje ke slabikám a později ke slovům, až poté je možné učit děti číst celé věty. Velmi pomáhá, když děti do ničeho nenutíte příliš. Můžete třeba jít na procházku a nechat dítě číst okolní nápisy. To stejné dělejte i doma, po jednotlivých slovech, které děti zvládnou po čase samostatně přečíst, můžete zkusit číst právě i věty. Nejdříve krátké a pak delší. 

Čtení chce čas, je potřeba trénovat. Pokud dítěti čtení nejde, musíte společně číst pár minut každý den. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup