Luštění, luštění, života je zpestření

Principem křížovky je vpisování slov křížem do obrazce. Od toho pochází její název. U nás se píše oficiální historie křížovek od roku 1899, kdy Milada Antošová zveřejnila ve Sborníku hádanek Zlaté Prahy první křížovku. Luštění ve velkém se pak začalo rozvíjet ve 20. letech 20. století. Vznikaly různé kroužky, soutěže a přebory. V roce 1968 byl založen Svaz českých hádankářů a křížovkářů, který se v roce 2017 přejmenoval na Český svaz hádankářů a křížovkářů, z. s. Tato organizace je domovským přístavem pro všechny milovníky slovních hádanek, luštitele křížovek, logických úloh a sudoku. Pořádá soutěže, podílí se na vydávání časopisů (např. Křížovka a hádanka, Panoráma křížovky), připravuje metodické materiály a křížovkářské pomůcky.
 tužka s křížovkou
Česko je křížovkářskou velmocí. Máme tu 200 druhů křížovek, z nichž mnohé vznikly právě u nás. Nejčastějším i nejoblíbenějším typem, který vidíme v časopisech a novinách, je švédská křížovka. Požadované výrazy (legenda) jsou vytištěny uvnitř křížovky. Do volných polí vpisujeme křížem slova tak dlouho, až celou plochu zaplníme a můžeme si přečíst tajenku. Čtverečky, kudy prochází tajenka, jsou označeny odlišnou barvou políček. Je-li tajenka víceslovná, bývá rozdělena do více řádků a u každé její části je uvedeno pořadové číslo, aby luštitel věděl, v jakém pořadí mají být slova tajenky.
 
Víte, že v Česku vychází kolem 300 časopisů zaměřených na křížovky? Často mají tajenky v celém časopisu společné téma, např. vtipy, citáty, zahrada, vaření, cestování, atd. Každý luštitel si vybere oblast, která ho zajímá, nebo na kterou má právě náladu. Při luštění si nejen procvičíme paměť, ale můžeme se přiučit i něčemu novému. Některé křížovky odměňují úspěšné luštitele výhrou: odešlete tajenku a jste-li vylosováni, získáte finanční odměnu, nebo věcnou cenu.
odpočinek s křížovkou
 
V nynější době se spousta činností přesunuje do virtuálního světa počítačů. Pozadu nezůstaly ani křížovky. Nemusíte mít ani tužku, ani časopis, stačí zapnout počítač a luštit online. I zde můžete soutěžit o ceny.
 
Český svaz hádankářů a křížovkářů pořádá jedenkrát ročně mistrovství republiky v řešení hádanek, křížovek a logických úloh. Rovněž jednou ročně se koná i mistrovství světa, na kterém získala Česká republika už několik zlatých medailí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup