Canicross, aneb běh se psem

                Jedná se o sport, ve kterém je běžec zapřáhnut za psa, který má na sobě speciální postroj a táhne sportovce na amortizačním vodítku. Jedná se poměrně mladý sport, který se u nás začal provozovat ve větší míře začátkem 90. let avšak větší rozmach byl až v jednadvacátém století. Vůbec první mistrovství světa se konalo roku 2002 v Itálii, kde se zároveň závodilo v kategoriích bikejoring (cyklista se psem) a scooter (kněžka se psem).

Tažní husky
                Se psem můžete běhat jako “hobbík“, nebo se systematickým tréninkem jak sebe, tak psa dostat na stupně vítězů. V dnešní době, kdy tento sport začíná být oblíbený a konkurence se navyšuje, nejlepší tzv. canicrossaři běhají se psy typu ohař, nebo speciálními kříženci dle toho, na jaké tratě se chtějí specializovat. Jeden z nejběžnějších kříženců je evropský saňový pes, kterého běžci volí na krátké tratě do deseti kilometrů. Tito psi bývají vysocí, s úzkým hrudníkem a dlouhýma nohama mohou dosahovat kohoutkové víšky přes 70 centimetrů a váhu více jak 30 kilo. Jedná se o velmi silného, akčního a rychlého hybrida, který se hodí k lidem, kteří to s tímto sportem myslí vážně.
                Další kříženec, který se hodně používá spíše na dlouhé tratě a je schopen, při dobrém tréninku, táhnout systematicky i několik hodin bez sebemenší únavy, je eurohound (u nás známý jako alaskán). Jedná se o psa středního, až většího vzrůstu s krátkou, až středně dlouhou srstí. Tento pes většinou nebývá tak rychlý, jako evropský saňový, naopak ale je vytrvalejší a nebývá tak zbrklý. Též se hodí k lidem, kteří si jsou jisti, že mu dají tolik pohybu, kolik potřebuje.
                Běhat se nemusí jen se speciálními kříženci, zlatá střední cesta jsou i různá plemena ohařů, jako např. německý krátkosrstý ohař, maďarský ohař anebo anglický pointer. Stejně tak člověk může před sebe zapřáhnout i naprosto odlišné plemeno, nebo křížence, stejně tak se zúčastnit i závodů.
Speciální postroje na tah
                Jak začít
                Začíná se nejdříve na jednom roce psa. Do té doby je dobré jej brát s vámi běhat na volno, abyste oba získali základní kondičku, čím pevnější budete mít základ, tím lépe se vám pak bude stavět. Pokud už je vašemu psovi jeden rok (nebo více, na věku nezáleží). Začněte nejdříve tím, že si obstaráte nějakou mrtvou váhu (maximální hmotnost je třetina váhy vašeho psa), díky které se váš pes naučí tahat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup