Není svíčka jako svíčka

Svíčka se dnes v domácnostech používá spíše k dekoraci a pomáhá navodit pohodu domova a bezpečné zázemí.

Některé dekorační svíčky Nefertem jsou v podstatě malá umělecká díla a nabízí kvalitní provedení, zajímavý a atraktivní vzhled s příjemným aroma, které je tvořené z přírodních látek, které jsou přidávané do parafínu při výrobě svíčky.

Parafín je v surovém stavu nažloutlá látka, která vzniká při destilaci ropy nebo se odlučuje z hnědouhelného dehtu. Jeho použití je poměrně široké, protože je snadno tavitelný, tvárný, odolává vlhkosti a má dobré termoizolační vlastnosti. Setkáme se s ním v lázeňství, kdy je součástí léčebných zábalů, při výrobě kosmetiky, je obsažený v přípravcích na voskování aut, lyží, obuvi, a dokonce se sním chrání i dynamitové patrony před vlhkostí.

červené svíce

Kromě parafínu je k výrobě svíček třeba knot a v případě dekoračních svíček i barvivo a voňavé aroma. Před objevením možnosti vyrábět svíce z parafínu, je lidé vyráběli z lokálních dostupných surovin a byly velice ceněné. V naších končinách lidé využívali ke svícení hlavně svíce jejichž základ tvořil lůj, ale jejich hoření bylo doprovázené nepříjemným zápachem. Zámožnější lidé svítili svíčkami z včelího vosku. V končinách, kde se lidé věnovali mořskému rybolovu se svíce dělaly z velrybího tuku.

Svíce byly nahrazeny petrolejovými lampami, potom lampami na svítiplyn, a nakonec elektrickým osvětlením. I přes zmenšující se význam svíček ke každodennímu použití, si zachovaly svou nenahraditelnou roli zejména ve spojitosti s církevními svátky a rituály a nejvíce se jich dá vidět na hřbitovech. Jsou také spjaté s lidovými tradicemi, kdy se například o Vánocích pouští svíčky po vodě a donedávna se s nimi osvětlovaly vánoční stromečky. Svíčky jsou i symbolem tajemné magie a žádná spiritistická seance se bez nich neobejde.

adventní dekorace

Dekorační svíčky, které si zapalujeme v dnešní době už mají jen za úkol zdobit naše domovy a naplnit je na chvíli příjemným světlem doplněným i jemnou a přírodní vůní, kterou máme rádi. Při výběru svíček se rozhodně vyplatí sáhnout po těch kvalitních, pocházejících z malých českých dílen a vyhnout se nejlevnějším svíčkám z asijských tržnic. U levných svíček neznámého původu je nebezpečí, že byly obarveny a ovoněny škodlivými látkami, které se při hoření dostávají do vzduchu a následně je dýcháme.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup