Zvažujete chov nosných slepic? Co je dobré vědět

Mít pár slepic na dvorku a vařit z domácích vajec, to je tradice, kterou řada z nás viděla u našich maminek, babiček či prababiček. Pokud se ale vaše zkušenosti se slepicemi omezují na kousky masa v polévce přinesené z obchodu, při rozhodnutí pořídit si slepice začínáte takříkajíc od nuly. Které vědomosti by vám mohly pomoct?

kohout a slepice

Kdy slepice dospívá?

Snáška vajec u kura nastupuje v momentě pohlavní dospělosti, tedy v závislosti na plemeni mezi 20. – 23. týdnem věku. Pokud tedy chcete mít vejce hned, je dobré pořídit slepici starou 20 a více týdnů. Pořízení mladší kuřice má ovšem taky své výhody, věk pohybující se kolem 16 týdnů vám umožní drůbež očkovat.
slepice s kohoutem

Snáška?

Velká část lidí si myslí, že slepice snáší vejce nepřetržitě od momentu, kdy dospěje, až do smrti. Pokud drůbež ale plánujete chovat déle než rok, nebude tomu tak. Pravděpodobně se setkáte i s takzvaným obdobím pelichání, které je u slepic běžné a trvá přibližně 6 – 8 týdnů. U většiny plemen se opakuje každých 11 – 14 měsíců. Mimo období pelichání mohou nastat i kratší časové úseky, kdy slepice neponesou, jejich délka by ale neměla přesáhnout 7 – 8 dní.

Vejce?

Hmotnost, tvar a zbarvení vajec se odvíjí od plemene kura domácího, které se rozhodnete chovat. Společný je ale průběh snášky – zpočátku bývají vejce menší a jejich hmotnost se s časem postupně zvyšuje. Naopak pokud máte slepice déle, vejce mohou mít tenčí skořápku. V závěru snášky se výjimečně mohou vyskytnout i vejce bez skořápky. Ke zlepšení tohoto problému můžete využít komerčně prodávané minerální doplňky, případně nabídnout nosnicím drcené skořápky.
vejce v hnízdě

Plemena?

Je jich nepřeberné množství. Důležité je vybírat si nejen podle vzhledu a průměrného počtu a váhy snesených vajec, neméně potřebné je i přizpůsobit plemeno tomu, v jakých podmínkách hodláte drůbež chovat.
Mezi nejznámější plemena patří leghornka bílá, sasexka světlá, plymutka žíhaná nebo rodajlendka červená. Oblíbeným, původem českým plemenem je zlatá česká kropenka.