Dbejte na prevenci rakoviny

Na rakovinu má vliv dědičnost a životní styl, v jakém životním prostředí žijeme, co jíme a podobně. Dědičnost samozřejmě neovlivníme, má kamarádka říkala: „Geny neosereš.“ A má pravdu. Jenže svůj životní styl prostě ovlivnit můžeme. Rakovina střev není moc příjemná, předejít jí můžeme vhodným stravováním. Je potřeba jíst více vlákniny. Takže dejme do svého jídelníčku hodně ovoce, zeleniny. Můžeme použít i Psillium, lze zakoupit v každé lékárně. Díky ovoci a zelenině získáme potřebné minerály, vitamíny, vlákninu. Vlákniny bychom měli sníst přibližně 30g denně. Docílíme třeba tím, že sníme 5 porcí ovoce a zeleniny po 100g. Jezme i oříšky. Potřebujeme i omega 3 mastnou kyselinu, tím určitě prospějeme tělu-najdeme v rybách, jednou týdně bychom měli sníst jednu porci nějaké ryby a že těch ryb je dost, že?

Zdravé potraviny

Poměrně rozšířená je rakovina plic a pravděpodobnost vyléčení je velmi nízké, takže bychom si měli odpustit kouření a nebo alespoň co nejvíce omezit. Mimochodem kouření může způsobit i rakovinu úst, krku… Přílišné a časté množství alkoholu může způsobit třeba rakovinu žaludku. Myslím tím, když vypijete denně hodně alkoholu, opíjíte se. Pokud kouříte a pijeme, zkuste to tak nějak alespoň omezit. V případě závislosti se poraďte s odborníkem. Nadále je super pohyb- chůze, sport. Pohyb má dobrý vliv i proti stresu.

Pravidelné cvičení a sport, nebo i procházky

Dlouhodobý stres , úzkost, deprese může způsobit rakovinu, takže zkusme se nestresovat, pravidelně spát, různá dechová cvičení… Pokud toto nepomáhá, poraďte se také s odborníkem (psycholog, terapeut, psychiatr..) Jednou ročně by každá žena měla zajít ke svému gynekologovi na preventivní prohlídku ( kvůli rakovině děložního čípku, vaječníku, vejcovodů) a žena od svých 45 let na mamograf každé dva roky (kvůli rakovině prsu), což je důležité. Muži by se měli zajímat o preventivní vyšetření prostaty. Jednou za rok byste měli zajít na oční preventivní prohlídku (Může se tak zjistit začínající rakovina oka- ihned se podchytí, léčba trvá kratší dobu a oko a zrak se zachrání.) Dědičnost neovlivníme, ale životní styl ano. Takže jezme zdravě, sportujme, cvičme, pravidelně spěme, věnujme čas i meditování, relaxu, procházkám do přírody, hodně se smějme, omezme alkohol a cigarety a věnujme čas pravidelným preventivním prohlídkám u lékaře.