Kadeřnické služby jsou často srovnatelné s posláním

Někteří lidé pracují především kvůli výdělku, jiní považují svou práci za koníčka, ovšem kadeřníci se řadí do kategorie zaměstnání spojeného s koníčkem a zároveň s uměleckým zaměřením a kontaktem s lidmi.
Je to povolání skutečně specifické a neobstojí tu nikdo, kdo kadeřnický salón provozuje ryze pro materiální zisk.
kadeřnické nůžky

Svým způsobem je tato služba řeholí

Tato profese vyžaduje zvolit vhodný technologický postup vždy individuálně. Jde o to, nejprve provést vlasový test, zkoušku citlivosti vlasové pokožky. Následně se vybírá ideální přípravek na mytí vlasů a jejich regeneraci a po stříhání se vlasy různě natáčí, tónují, kolorují a matují, odbarvují, nebo melírují. Provádí se trvalá ondulace, nebo zastřihávání konečků. Kadeřníci musí zvládnout vybrat vhodný typ účesu pro určitý tvar obličeje.
Kadeřníci také navrhují různé paruky a příčesky a mužům holí vousy, zastřihují kníry, upravují plnovous. Rozsah jejich práce je tedy velice pestrý a není tak snadné se v těchto procedurách orientovat.
mokré vlasy

Rozsah této služby lze shrnout pod

  • Péči o vlasy – očistu vlasové pokožky, očistu a mytí vlasů, aplikaci ošetřujícího přípravku, provádění masážních technik.
  • Úpravu vlasů – stříhání a zastřihávání, návrh a vytváření vhodného účesu, barvení vlasů, vlasová kosmetika, techniky vizážisty – navrhování změny typu vzhledu obličeje v kombinaci s účesem a make-upem, tehdy se vždy bere v úvahu základní tvar obličeje a jeho proporce.
  • Prodej – kadeřník prodává kosmetiku, vlasové přípravky, parfémy a vůně, přípravky pro styling a módní doplňky, paruky a příčesky.

zlatý fén
Na kadeřnice se kladou velmi vysoké nároky i z hlediska kontaktu se zákazníkem. Do jisté míry se totiž jedná o velmi intimní záležitost a odborníci by měli nejen zvládnout pracovní techniky a dokázat vhodně poradit, měli by být patřičně naladěni do přátelského tónu, být spolehliví a zároveň upřímní, diskrétní, zdvořilí, a především trpěliví. Řada zákazníků se také při posezení v křesle a po příjemném uvolnění ráda svěřuje se svými problémy a starostmi.