Tepelné ošetření je nezbytné


Zboží, které je možné přepravovat na klasických paletách (standardních nebo například euro paletách), ale je u něho nebezpečí například rozsypání, se může navíc zajistit a upevnit pomocí speciálních nástavců.

krabice na paletě

  • Tento způsob se využívá především u zmíněných nepevných materiálů.

Jednotlivé rámy jsou vyrobeny tak, že do sebe přesně zapadnou a vytvoří bezpečnou ohrádku.Počtem použitých nástavců se přizpůsobí konečná výška jednotlivých palet. Jestliže je to zapotřebí, může se tato přepravní pomůcka doplnit i paletovým víkem.

  • Před samotnou výrobou palety je velice důležité ošetření používaného dřeva.
  • Nejzásadnější je jeho vysušení na požadované hodnoty.

Tímto tepelným ošetřením se odstraní nejen zárodky případných škůdců, ale také se zvýší odolnost a trvanlivost materiálu.

  • Celý proces vysoušení je řízen počítačem, který měří teplotu speciálními čidly.
  • Teplota je stanovena na padesát stupňů po dobu půl hodiny.

Rychlost celého procesu se ale nedá přesně stanovit, protože se odvíjí od venkovní teploty i množství vysoušeného dřeva. Jedná se o tři až osm hodin. Na konci procesu je každá paleta, která prošla tímto procesem, označena vypálením čísla provozovny.

průmyslová paleta

Opravy jsou ekonomicky výhodnější

Dílny, které palety vyrábí, mohou také zajistit jejich výkup, výměnu a případnou opravu. Rekonstrukce poškozeného produktu je podle odborníků daleko výhodnější z ekonomického hlediska nežli výroba zcela nového kusu. Opravit je možné prakticky všechny druhy těchto přepravních pomůcek. U euro palet je to ale možné pouze u certifikovaných výrobců. Je totiž zapotřebí stále dodržovat daná kritéria a po zrekonstruování se tato paleta musí označit kulatým hřebem na obou delších stranách středního špalíku.

  • Problém s výkupem může nastat u takzvaných atypických palet.
  • I v tomto případě je ale možná dohoda.