Velký kulturní svátek v Plzni

Již po osmatřicáté se všichni milovníci hudby, literatury, divadla i výtvarného umění mohou těšit ze Smetanovských dnů, které probíhají téměř po celý měsíc březen v Plzni. Jedná se vskutku o velký kulturní svátek s dlouholetou tradicí. Tento festival pojmenovaný po Bedřichu Smetanovi, který v Plzni mimochodem navštěvoval gymnázium, patří mezi největší a nejpozoruhodnější umělecké akce v této západočeské metropoli.
noty písně
Od roku 2013 je pořadatel této významné akce Plzeňská filharmonie, nápomocné ji v oblasti dramaturgie jsou další regionální i celorepublikové instituce. Celá řada akcí, které se v rámci festivalu uskuteční, byla zahájena slavnostním koncertem v podání právě Plzeňské filharmonie pod vedením Tomáše Braunera. Jako tradičně již zazní cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. U pomníku tohoto velikána české hudby proběhl i pietní akt, který má za úkol připomenout význam tohoto skladatele i jeho vztah k Plzni.
Program nejen pro dospělé ale i pro děti!
houslisté na koncertě
Program festivalu není určen pouze dospělým divákům, naopak nezapomíná se ani na kulturní výchovu dětí. Je pro ně připravena například tvůrčí dílna s názvem „Já muzikant“. Dále si mohou jít poslechnout své vrstevníky na přehlídkový koncert ZUŠ Bedřicha Smetany. Na svůj první sólový recitál se připravuje teprve 11letý violoncellista Petr Meisl. V rámci festivalu proběhne i řada komornějších vystoupení nejen českých, ale i zahraničních umělců či souborů. Naopak milovníci mohutnějších akcí se mohou vypravit do Plzeňského Prazdroje, kde se uskuteční vystoupení folklórního souboru Bedrník.
 Z pestrého programu není těžké si vybrat!
hlediště v divadle
Pokud upřednostňujete literaturu před hudbou, i vy si přijdete na své. Nenechte si například ujít přednášku Martina Hilského, předního českého překladatele děl W. Shakespeara. Zkrátka v programu se najdou akce vážnější i odlehčenější, plné hudby i jiných druhů umění. Každý si tak může najít co je jeho srdci nejbližší.